10. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu, Ana Sponsorluğumuzda Gerçekleşti

Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu 10. kez Başak Çatı ve Cephe Sistemleri ana sponsorluğunda toprağın binlerce yıllık hikayesini sanatseverler ile buluşturdu.

Tarihi dokusu ve geçmişiyle dikkat çeken ETİ Eski Fabrika Alanı’nda gerçekleşen açılış töreni ile başlayan etkinlik, bu yıl Başak Kiremit kurucusu merhum Ali Rıza Karık anısına düzenlendi.

Bu zamana kadar 90 sanatçının katıldığı ve toplam 105 eser bırakılan sempozyumda, ülkemizden ve yurt dışından katılan sanatçılar pişmiş topraktan özgün ve kalıcı eserler bıraktı ve bilimsel sunumlar yaptılar.

Bu yıl 11 farklı üniversiteden asistan öğrencilerin eşlik edeceği sempozyuma katılan sanatçılar ve ülkeleri şöyle:

Burcu Karabey, Hüseyin Özçelik, Serdar Tekebaşoğlu, Selami Torun (Türkiye),

Reinhard Keitel (Almanya), Petra Lindenbauer (Avusturya),

Wang Shengli (Çin), Ariane A. Coissieux (Fransa),

Nato Eristavi (Gürcistan), Sayumporn Kasornsuwan (Tayland).

 

Emekçi Ustalar Unutulmadı…

Sempozyum açılış programında Başak Kiremit A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Füruz Karık ve Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Dt.Ahmet Ataç; Eskişehir’de inşaat ve kiremit sektöründe uzun yıllar çalıştıktan sonra emekli olan 5 ustaya "Teşekkür Plaketi" verdiler.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nin düzenlediği 10.Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu'na katılan sanatçılar 27 Eylül Salı Günü fabrikamızı ziyaret edip üretim hakkında bilgi aldılar. Sanatçılar Ahmet ATAÇ, Metin UCA, Armağan PORTAKAL ve Banu ÖZKAN TOZLUYURT’ un katıldığı fabrika gezisinde keyifli saatler geçirdi.