Bayi Toplantısı ve Gala Yemeği

Eskişehir’de kiremit sektöründe 47 yıldır faaliyetlerini sürdüren Başak Çatı ve Cephe Sistemleri, el değmeden kiremit üretimi yaptığı tesisinin açılışını 5 Mayıs Perşembe Günü gerçekleştirdi. 300 kişinin katılımıyla gerçekleşen Bayi Toplantısı’ nın ardından yapılan Açılış Töreni fabrika alanında yapıldı.

 

Bursa Yolu 3. Km’de bulunan fabrikanın açılışına AK Parti eski Milletvekili Salih Koca, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler’in yanı sıra, bölge bayilikleri temsilcileri ve çok sayı davetli katıldı.

 

Açılış töreninde ilk olarak söz alan Başak Çatı ve Cephe Sistemleri Genel Müdürü Engin Çizer, Başak Grup’un kuruluşundan bu yana kat ettiği yolu ve bugün gelinen noktada elde edilen üstün başarının ardında yatan nedenleri paylaştı. 1997 yılında ürün çeşitlerini artırarak Tünel Fırın yapımı ile de fuel-oil sistemine geçtiklerini anımsatan Engin Çizer, 2000 yılında büyük bir heyecan ile ilk ihracatlarını  Azerbaycan, Gürcistan, Ürdün ve Kazakistan’ a gerçekleştirdiklerini dile getirdi. 2003 yılında yaptıkları yatırım ile tesislerinin fırın üretiminde fuel-oil sisteminden doğalgaz sistemine geçtiğini vurgulayan Çizer, “ Bu yıldan itibaren ilk defa Akdeniz ve Porto kiremitlerde seri üretime geçtik.  2006 yılında ABD’ye ilk ihracatımızı gerçekleştirdik. 2007 yılında Başak Art Renkli Kiremit üretimine başladık. 2014 yılında modernizasyon yatırımlarının ilk etabı olan fırın ve kurutma tesislerimiz yenilendi. 2015 yılında fabrikamızın manüel sistemden otomatik sisteme geçişi sağlanmıştır. Bu geçiş ile bizim için yeni bir dönem başlamış oldu. Bu sistem ile yıllık kapasitemiz 45 milyon adet kiremide ulaşmıştır. Bu sistem ile 300 olan çalışan personel sayımız 145 kişiye düşmüştür. Böylece hem işçilikten tasarruf hem de işçilikten kaynaklı malzeme firelerimizde minimum seviyelerde kalmamızı sağlamıştır. İnşaat sektörü çok çabuk değişiyor gelişiyor ve teknoloji hızla ilerliyor. Biz Başak ailesi olarak işimizi seviyoruz, teknolojinin gerisinde kalmayarak işimize yatırım yapıyoruz” dedi.

 

10 milyon dolar yatırımla modernize edilen ve el değmeden üretim yapan tesisin açılış töreninde konuşan Başak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Füruz Karık ise, “Değerli babam Ali Rıza Karık’ın 1969 yılında girişimci bir ruhla kurduğu Başak Kiremit, doğal kil kiremitte bugün rakipsiz bir firma konumuna gelmiştir. Firmamız, 2004 yılında kurulan Has Hazır Beton ile inşaat sektörünün farklı kollarında hizmet vermeye devam etmektedir. Başak, üretimlerini 20 bin metrekaresi kapalı, toplam 120 bin metrekare alanda gerçekleştiriyor.  2006 yılında faaliyete başlayan Başak Konut ile gerçekleştirdiğimiz konut projeleri şehirde büyük ses getirmeye devam ediyor. Büyüyen ailemiz, 2008 yılında Başak Grubu adıyla birliğini pekiştirdi. 2011 yılında açılan Agregasan Maden Ocağı ve akabinde aradan çok zaman geçmeden 2013 yılında açılan Bşk Enerji şirketleri grubumuza katıldı. Hızlı ama emin adımlarla büyüyen grubumuza son olarak 2014 yılında Bşk Mimarlık’ı katarak kısa sürede adında söz ettiren konut projelerine imza attık. Yatırımlarımızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Açılışta son olarak yaptığı konuşmasında Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç;  Tepebaşı  bölgesi için tuğla kiremit yani pişmiş toprak sektörünün son derece önemli olduğunu vurgulayarak sözlerine başladı. Ataç, 1926 yılında Eskişehir’de kiremidin üretiminin başladığını hatırlattı.  O dönemlerde Eskişehir sanayisinin 3. Önemli itici gücü olan tuğla kiremit üretiminin bugün Eskişehir’de Başak Kiremit ile çıtasını en yükseklere çıkardığını belirten Ataç, Karık ailesini çok uzun yıllardır yakından tanıdığını, Başak Kiremit’in her kazandığı başarının Eskişehir ve kendisi için de büyük öneme sahip olduğunu söyleyerek Füruz Karık ve ekibini kutladı.

 

Konuşmaların ardından Füruz Karık açılışı yapılan üretim fabrikasını konuklarına gezdirdi. 

 

Aynı akşam Eskişehir Rixos Otel’ de gerçekleşen Gala Yemeği’ nde konuklar Mithat Körler’ in sahnesi ile keyifli zamanlar geçirdi.